Coraz więcej osób zmaga się bezsennością. Te problemy mogą być spowodowane nadmiernym przejadanianiem się na noc, brakiem aktywności fizycznej czy przewlekłym  stresem. Ich wyeliminowanie może przełożyć się na zwiększenie jakości naszego wypoczynku. Jednak jest jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt – wybór odpowiedniego materaca do spania!

Jak materac wpływa na jakość naszego snu?

Sypialnia to miejsce relaksu, dlatego pamiętajmy, że najważniejszym jej elementem jest łóżko, a sercem łóżka jest materac. Wpływa on znacząco na odczuwalny komfort podczas wypoczynku. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie nam:

  • prawidłowego podparcia ciała oraz kręgosłupa,
  • odpowiedniej regeneracji mięśni po całym dniu,
  • higienicznych warunków do snu.

Materac do spania, aby odpowiednie spełniać swoją funkcję, musi być dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb, takich jak waga czy stan zdrowia. Z uwagi na to inne modele zaleca się osobom cięższym, ze schorzeniami kręgosłupa, parom lub dzieciom.

Jakie materace do spania znajdziemy na rynku?

Obecnie, na rynku materacowym znaleźć można wiele różnych modeli, z czego każdy z nich charakteryzuje się czymś innym. Materace sprężynowe są jednym z najchętniej wybieranych modeli. Większość została zbudowana ze sprężyn osadzonych w osobnych kieszonkach materiałowych, które zapewniają indywidualną pracę każdej z nich. Przekłada się to na optymalną twardość podłoża, a także pracę materaca tylko w miejscu nacisku. Dzięki czemu charakterystyczna dla modeli sprężynowych jest redukcja drgań oraz wysoka elastyczność punktowa. Innym rodzajem są materace piankowe, które posiadają wkład z lekkich pianek. Wywołują one wrażenie otulenia podnosząc komfort i poczucie bezpieczeństwa. Wyróżnić można również materace hybrydowe, które łączą w sobie cechy zarówno materacy sprężynowych, jak i piankowych. Niezależnie od zapewnień producenta, zawsze warto wybierać materac według osobistych upodobań i preferencji.

Jak dbać o materac do spania?

Materac jest zakupem na wiele lat, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób o niego dbać. Jest to ważne dlatego, że tylko wtedy będziemy mogli cały czas cieszyć się licznymi zaletami, jakie posiada nasz model. Jak zatem zadbać o materac do spania? Wystarczy regularnie go odkurzać w celu usunięcia nagromadzonego kurzu oraz przynajmniej dwa razy w roku prać pokrowiec. Innymi czynnościami, które wpływają na jego stan jest regularne wietrzenie i zmiana stron. Każda z tych czynności przekłada się na zwiększenie nie tylko trwałości, ale także żywotności produktu.

Dobry sen pozwala nam na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, a także przekłada się na samopoczucie. Z uwagi na to warto wybrać idealny model i zapewnić sobie komfortowy oraz zdrowy sen!