Stary materac zaczyna skrzypieć, pianki się wygniotły, albo – o zgrozo – odpoczynek odbywa się na kanapie? To jest jasny sygnał, że pora kupić nowy materac! Aby nie czuć się przytłoczonym, przed rozpoczęciem wybierania polecamy zapoznanie się z głównymi cechami materacy. Ułatwi to wybór najlepszego modelu.

Materac – dlaczego jest taki ważny?

Miłośnicy wersalek często bronią spania na swoim ulubionym meblu. Często nie wiedzą oni, że materace różnią się od rozkładanych sof podstawową funkcją. Kanapy zostały zaprojektowane do siedzenia, a materace są produktem stworzonym w trosce o zdrowy i wygodny sen. Wspierają kręgosłup i wspomagają sen w neutralnej dla kręgosłupa pozycji. Zdrowy sen pozytywnie wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenia w ciągu dnia, a także poprawę samopoczucia. Wybór odpowiedniego modelu może również wpłynąć na złagodzenie uczucia bólu spowodowanego spaniem na nieodpowiednio dopasowanym podłożu. Warto zawsze kierować się własnymi upodobaniami, ponieważ różne modele posiadają indywidualne właściwości, przykładowo materace sprężynowe, zapewniają nie tylko sprężyste podłoże, ale także i wysoką elastyczność punktową i redukcję drgań.

Jak wybrać dobry materac?

Jak wspominaliśmy, aby wybrać najlepszy materac wystarczy tylko wiedzieć, jakie parametry są najważniejsze! Aby to zrobić, należy zajrzeć wgłąb siebie i zobaczyć co najbardziej cenimy w sypialni. Warto zwrócić uwagę na:

  • preferowaną twardość,
  • rozmiar łóżka,
  • stan zdrowia,
  • własne przyzwyczajenia.

W jaki sposób dbać o materac do spania?

Niezależnie od wybranego modelu, aby materac jak najdłużej nam służył należy o niego regularnie dbać. W przeciwnym wypadku zmniejszy się jego czas eksploatacji – szybko straci swoje właściwości.  Jakie czynności mają pozytywny wpływ na żywotność materaca:

  • odkurzanie, które pozwala na usunięcie nagromadzonego kurzu,
  • wietrzenie, czyli nie ścielenie łóżka od razu po wstaniu, w celu ułatwienia wyparowania nagromadzonej wilgoci,
  • pranie pokrowca, przynajmniej dwa razy do roku w celu utrzymania czystości.

Są to trzy podstawowe czynności, których wykonywanie skutecznie zwiększa trwałość produktu.

Komfortowy sen jest ważny dla każdego z nas. Przekłada się on na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Jednak pamiętajmy, że wybór materaca jest kwestią indywidualną, bo tylko model dopasowany do nas może w pozytywny sposób wpłynąć na jakość snu.